Hoppa till sidans innehåll

Landsväg 2014


Premiärloppet 20 km tempo Västergarn 26/4 2014

Herrar Tävling

Placering Namn Tid
1. Niklas Ödmann 29.23
2. Staffan Gottberg 29.30
3. Tomas Larsson 29.32
4. Thomas Söderström 30.18
5. Toni Lundin 31.10
6. Peter Johansson 31.35
7. Ola Hafdell 33.35

Damer Tävling

Placering Namn Tid
1. Maria Modig 39.55

Motion

Placering Namn Tid
1. Roger Nyd 34.14
2. Benny Jansson 35.30
3. Anja Hiver 38.23
4. Gunnar Jakobsson 38.47
5. Ronny Ohlsson 49.18 (punktering)

Klinterundan 7/6 2014

Herrar Tävling 3 x18 km

Namn Varv 1 Varv 2 Mål
1. Tomas Larsson 28.15 55.14  1.24.05
2. Niklas Ödmann 28.15 55.14  1.24.05
3. Thomas Söderström 28.15 55.14  1.24.05
4. Marcus Larsson 28.15 55.14  1.24.05
5. Peter Johansson 28.15 55.14  1.24.05
6. Toni Lundin 28.15 55.53  1.26.09
7. Daniel Eriksson 28.15 56.32  1.26.11
8. Ola Hafdell 29.30 1.01.26  1.34.27
9. Rikard Branting 30.50 1.01.21  1.36.26

Damer Tävling 3 x18 km

Namn Varv 1 Varv 2 Mål
1. Martina Karlsson 28.50 1.01.26  1.34.27

Motion Herrar 2 x 18 km

Namn Varv 1 Mål
1.Benny Jansson 30.50  1.02.12
2. Anders Olofsson 30.50  1.02.22

Motion Damer 2 x 18 km

Namn Varv 1 Mål
1. Malin Sernfalk 33.43 1.11.37

 

KM-tempo Herrar 30 km, Tingstäde 2014-08-02

Namn Tid
1. Marcus Larsson 42.30
2. Tomas larsson 44.01
3. Staffan Gottberg 44.15
4. Niklas Ödmann 44.26
5. Tobias Svartz 46.20
6. Peter Johansson 46.35
7. Thomas Söderström 47.12
8. Niclas Johansson 48.25
9. Anders Hellbom 50.01
10. Jerry Ahlstedt 50.36
11. Torbjörn Ihlse 50.46
12. Clas Kjellström 51.33
13. Mats Olofsson 51.48
14. Anders Olofsson 53.06
15. Ola Hafdell 53.34
16. Benny Jansson 54.53
17. Stefan Wahnström 57.17
18. Anders Fransson 57.25
19. Thomas Åström 1.06.35

Damer 30 km

Namn Tid
1. Martina Karlsson 51.42
2. Lena Ihlse 53.44
3. Maria Modig 58.32

 

KM-linje Snäckrundan 20140906

Herrar tävling 11x3,4 km

Namn         Mål
1. Tomas Larsson         59.58
2. Staffan Gottberg         1.00.16
3. Peter Johansson         1.01.30
4. Andreas Herlitz         1.01.31
5. Toni Lundin         1.01.32
6. Daniel Eriksson         1.01.33
7. David Gardell         1.01.38
8. Mikael Ahlin         1..01.46
9. Peder Yttergren         1,04.33
10. Johan Lagerstrand         1.06.11
11. Ola Hafdell         1.11.30
Thomas Söderström         DNF

Herrar motion 7x3,4 km

Namn Varv 2 Varv 4 Varv 6 Mål
1. Benny Jansson  12.18  25.10  38.24 44.41
2. Marku Pakkanen  12.35  25.32  38.40 44.45
3. Anders Fransson  13.18  27.01  40.49 47.28
4. Anders Olofsson  13.07  26.52  40.47 47.38

Damer tävling 7x3,4 km

Namn Varv 2 Varv 4 Varv 6 Mål
1. Maria Modig  13.38  27.30  41.16 48.16
2. Eva Lorentzén  13.39  27.30  41.16 48.17

 

 

Poängliga Landsväg Herrar

Namn Premiärloppet Klinterundan  KM-tempo  KM-linje  Totalt
Tomas Larsson 30 40 35  40 115
Niklas Ödmann 40 35 27   102
Staffan Gottberg 35   30 35 100
Thomas Söderström
27 30 18
75
Peter Johansson 21 24 21 30 75
Toni Lundin 24 21   24 69
Marcus Larsson
27 40
67
Ola Hafdell 18 16   2 10  44
Daniel Eriksson   18   21 39
Andreas Herlitz       27 27
Tobias Svartz     24   24
David Gardell       18 18
Mikael Ahlin       16 16
Niclas Johansson     16   16
Peder Yttergren       14 14
Rikard Branting

14      14
Anders Hellbom       14   14
Johan Lagerstrand       12 12
Jerry Ahlstedt       12   12
Torbjörn Ihlse      10   10
Clas Kjellström       8  
Mats Olofsson      6   
Anders Olofsson      4   4
Benny Jansson      1   1
Stefan Wahnström      1   1
Anders Fransson      1   1
Thomas Åström      1   1

Poängliga Damer 

Namn Premiärloppet Klinterundan KM-tempo KM-linje Totalt
Maria Modig     30 40 70
Martina Karlsson     40
40
Eva Lorentzén       35 35
Lena Ihlse     35   35

 

Gutetempot nr 1   20140624  2x6,9 km

 
   
plac   varv 1 varv 2 Mål
1 Mikael Ahlin 11.06 11.37 22.43
2 David Gardell 11.32 11.48 23.20
3 Ola Hafdell 11.54 11.56 23.50
4 Per Strandberg 12.05 12.29 24.34
5 Jerry Alstedt 12.16 12.32 24.48
6 Anders Olofsson 12.21 12.48 25.09
7 Gunnar Jakobsson 12.58 13.29 26.27
8 Stig Larsson 13.26 13.35 27.01

 

Gutetempot nr 2   20140708  2x6,9 km

plac   varv 1 varv 2 Mål
1 Niklas Ödman 10.32 10.48 21.20
2 Tobias Rickards 10.47 10.50 21.37
3 Peter Johansson 10.49 11.10 21.59
4 David Gardell 11.11 11.37 22.48
5 Peo Kämpe 11.45 11.58 23.43
6 Peder Yttergren 11.43 12.09 23.52
7 Jerry Alstedt 11.44 12.16 24.00
8 Anders Olofsson 12.01 12.34 24.35
9 Benny Jansson 12.32 13.02 25.34
10 Maria Modig 13.08 13.25 26.33

 

Gutetempot nr 3   20140722  2x6,9 km

Plac   varv 1 varv 2 Mål
1 Fredrik Lind 9.55 10.22 20.17
2 Staffan Gottberg 10.03 10.29 20.32
3 David Gardell 10.54 11.16 22.10
4 Jerry Alstedt 11.11 11.40 22.51
5 Peder Yttergren 11.34 11.42 23.16
6 Anders Hedlund 11.20 11.57 23.17
7 Peo Kämpe 11.32 11.54 23.26
8 Ola Hafdell 11.40 12.10 23.50
9 Jonas Andersson 11.43 12.18 24.01
10 Anders Olofsson 11.44 12.23 24.07
11 Malin Gustafsson 12.34 12.30 25.04
12 Benny Jansson 12.36 12.51 25.27
13 Stig Larsson 13.03 13.17 26.20


Uppdaterad: 26 OKT 2015 09:25 Skribent: Alf Lindström

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info