Hoppa till sidans innehåll

MTB 2016


Resultat MTB 1 20160514 Snäck
Damer 4*1.8 km varv 1 varv 2 varv 3 mål    
1 Maria Modig 10,24 19,55 29,10 38,10    
               
Ungdomar 4*1.8 km varv 1 varv 2 varv 3 mål    
1 Mattias Österdahl 8,37 16,29 25,15 33,24    
2 Johan Bergius 9,36 19,30 30,10 40,38    
               
Seniorer 6*1.8 km varv 1 varv 2 varv 3 varv 4 varv 5 mål
1 Tomas Larsson 6,03 12,01 18,24 24,29 30,39 36,36
2 Daniel Eriksson 6,19 12,31 18,43 24,59 31.19 37,36
3 Pontus Barck 6,52 13,32 20,28 27,15 34,18 41,19
4 Andreas Herlitz 7,02 14,10 21,38 28,48 36,10 43,30
5 Pontus Björkdahl 7,48 15,10 22,22 29.28 36,45 43.54
6 Kristoffer Lindström 7,25 14,47 22,18 29,58 37,45 45,25
7 Markku Pakkaknen 8,11 15,58 23,42 31,30 39,18 47,20
8 Roger Nyd 7,55 15,53 23,55 31,55 40,06 48,15
9 Peter Österdahl 7,55 15,42 23,47 32,06 40,38 49,15
10 Johan Sundberg 7,38 17,03 25,21 33,50 42,07 49,56
11 Mats Lindqvist 9,05 18,2 27,33 37,22 47,16 56,39
12 Stefan Persson 9,36 19,30 30,10 40,38 48,43 56,42
13 Jerker Drottenmyr 10,24 19,11 27,40 36,55 45,47 55,03
  Dennis Bergman 7,59 16,46 25,58     DNF
  Toni Lundin 7,25 16,32       DNF
  Niklas Ödman 7,09         DNF
               
               
Posttrampet for kids
  Albin Karlsson fullföljt          
  Hampus Svanborg fullföljt          
  Olle Johansson fullföljt          
  Gillis Rönnqvist/Lindblad fullföljt          
  Sofia De Maecker fullföljt          
  Erik Hultgren fullföljt          
  Axel Herlitz fullföljt          
  Emil Herlitz

fullföljt

         

 

KM MTB 20160716 Kinnerstugan

Herrar 6x3,0 km                  
Pl. Name Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Time Difference Pace (km / hour)
1 Tomas Larsson 7:45 7:58 8:12 8:21 8:12 8:16 48:44 - 22.2
2 Daniel Eriksson 7:47 8:11 8:30 8:31 8:32 8:13 49:44 +1:00 21.7
3 Pontus Barck 8:50 8:50 9:00 9:08 8:54 9:00 53:42 +4:58 20.1
4 David Gardell 8:41 9:24 9:12 9:01 9:14 9:18 54:50 +6:06 19.7
5 Dag Forsen 8:52 9:08 9:17 9:29 9:36 9:47 56:09 +7:25 19.2
6 Pontus Björkdahl 10:14 9:34 9:13 9:25 9:18 9:21 57:05 +8:21 18.9
7 Johan Nobielie 9:30 9:35 9:54 9:35 9:40 9:41 57:55 +9:11 18.6
8 Andreas Herlitz 10:10 10:00 10:01 10:00 9:45 9:42 59:38 +10:54 18.1
9 Kristoffer Lindström 9:38 9:52 9:59 9:55 10:34 9:48 59:46 +11:02 18.1
10 Peter Österdahl 10:08 10:10 10:35 10:46 10:46 9:56 1:02:21 +13:37 17.3
11 Jerker Drottenmyr 10:59 10:04 10:30 10:28 10:25 10:06 1:02:32 +13:48 17.3
12 Johan Malmros 9:47 10:38 10:58 10:53 11:04 10:53 1:04:13 +15:29 16.8
13 Morgan Lundin 10:19 11:00 10:51 10:53 10:48 10:34 1:04:25 +15:41 16.8
14 Emil Yttergren 10:25 10:50 11:25 11:37 11:23 10:47 1:06:27 +17:43 16.3
15 Göran Lövkvist 10:00 10:48 11:20 11:35 11:17 11:45 1:06:45 +18:01 16.2
16 Dennis Bergman 10:25 10:00 10:38 9:55 17:52 10:45 1:09:35 +20:51 15.5
17 Karl Malmberg 12:24 12:11 12:49 14:12 13:33 13:59 1:19:08 +30:24 13.6
- Niklas Ödmann 9:45 - - - - - DNF - -
                     
Damer  4x3,0 km                
Plac Name Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Time        
1 Annika Österdahl 12:35 13:35 15:02 14:48 56:00        
                     
Pojkar 13  4x3,0 km                
Plac Name Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Time        
1 Adam Österdahl 16:07 20:47 16:56 19:27 1:13:17        
                     
Flickor 10-11  3x1,1km                
Plac Name Lap 1 Lap 2 Lap 3   Time        
1 Elsa Barck 4:25 5:00 5:17   14:42        
                     
Pojkar 10-11  3x1,1km                  
Plac Name Lap 1 Lap 2 Lap 3   Time        
1 Lukas Molin 3:53 4:01 4:24   12:18        
2 Erik Hogenfeldt 4:12 4:34 4:48   13:34        
3 Emil Herlitz 4:06 4:35 4:57   13:38        
                     
Flickor 9  2x1,1km                
Plac Name Lap 1 Lap 2     Time        
1 Disa Molin 6:05 6:26     12:31        
                     
Pojkar  7-8  2x1,1km                
Plac Name Lap 1 Lap 2     Time        
1 Albin Karlsson 4:45 5:32     10:17        
2 Axel Herlitz 5:40 6:01     11:41        

MTB Östergravar 20/8

Damer 7x2,3 km

Placering/Namn 1 2 3 4 5 6 Mål
1. Maria Modig 8.47 16.37 24.28 32.43 40.53 48.50 56.55
2. Annika Österdahl 9.53 19.44 30.32 41.03 51.07 1.00.50 -1 varv
3. Thessy Olsson 10.14 20.53 31.52 42.39 53.00 1.03.18 -1 varv

Herrar 10x2,3 km

Placering/Namn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Mål
1. Tomas Larsson 5.45 11.43 17.52 24.07 30.21 36.36 42.53 49.08 55.31 1.01.49
2. Daniel Eriksson 5.47 11.53 18.11 24.31 30.32 37.10 43.31 49.57 56.14 1.02.31
3. Tomas Molin 6.03 12.20 18.43 25.12 31.20 38.16 44.50 51.22 58.03 1.04.29
4. Pontus Barck 6.47 13.41 20.50 27.57 35.17 42.23 49.28 56.26 1.03.43 -1 varv
5. Kristoffer Lindström 7.19 14.34 21.54 29.40 37.04 44.31 51.59 59.32 1.07.48 -1 varv
6. Morgan Lundin 7.20 14.34 22.11 29.59 37.36 45.20 52.59 1.00.28 1.08.01 -1varv
7. Lars Johansson 7.20 15.21 23.41 32.09 40.33 48.33 56.31 1.05.23   -2 varv
8. Emil Yttergren 8.09 15.57 24.35 33.11 41.43 50.10 58.44 1.06.57   -2 varv
9. Jerry Ahlstedt 8.08 16.26 25.05 33.43 42.19 50.50 58.27 1.08.07   -2 varv
10. Göran Löfqvist 8.09 26.00 35.19 42.56 52.19 1.00.27 1.08.58     -3 varv

 Junior 5x2,3 km

Placering/Namn 1 2 3 4 Mål
1. Linus Jalmelin 10.33 24.30 39.46 56.59 1.09.53

 Ungdomar 4x2,3 km

Placering/Namn 1 2 3 Mål
1. Mattias Österdahl 8.08 15.55 23.27 31.11
2. Johan Bergius 9.10 19.16 30.49 39.54

 Barn 3x0,7 km 

Namn 1 2 Mål
Lucas Molin 2,3 km varv 9.08 18.55 29.26
Elsa Barck 2.38 5.10 7.42
Albin Karlsson 2.40 5.13 7.47
Disa Molin 2.59 5.55 9.24
Hilda Appelgren 2.41 6.31 10.27
Dexter Jacobsson 6.21 10.20 15.10

MTB Visborg 2016-10-08
Damer 5 x 3,9  km

Namn Varv 1 Varv 2 Varv 3 Varv 4 Mål
1. Maria Modig 12.27 24.35 36.35 48.45 1.01.06
2. Martina Karlsson 12.38 25.17 38.03 51.04 1.04.43

Herrar 6 x 3,9 km

Namn Varv 1 Varv2 Varv 3 Varv 4 Varv 5 Mål
1. Tomas Larsson 10.00 19.55 30.02 40.11 50.23 1.00.25
2. Daniel Eriksson 10.00 19.55 30.02 40.11 50.23 1.00.26
3. David Gardell 10.37 21.31 32.26 43.19 54.28 1.05.51
4. Tomas Molin 10.10 22.57 33.20 44.08 55.22 1.07.27
5. Pontus Björkdahl 10.56 22.13 33.34 45.16 57.14 1.08.27
6. Peo Kämpe 11.56 23.06 34.27 46.00 57.34 1.08.51
7. Kristoffer Lindström 11.08 22.28 33.37 45.16 57.14 1..09.53
8. Dennis Bergman 11.20 22.50 34.59 46.52 58.42 1.10.32
9. Johan Sundberg 11.08 23.51 35.51 47.56 1.00.16 1.12.27
10. Morgan Lundin 11.56 24.10 36.40 48.45 1.01.07 -1 varv
11. Emil Yttergren 11.57 24.47 37.17 49.45 1.02.24 -1 varv
12. Göran Lövqvist 11.56 24.39 37.22 49.45 1.02.44 -1 varv
13. Linus Jalmelin 13.30 28.29 44.06 1.01.58   -2 varv
14. Markku Pakkanen 11.56 24.10 36.20 DNF    

 Barn 3 x 1 km

Namn Varv 1 Varv 2 Mål
1. Disa Molin 5.31 11.09 16.44
2. Albin Karlsson 6.22 11.09 16.46
3. Elsa Bergman 6.22 13.00 19.43
4. Elina Armstrand 6.22 13.00 19.44

Ungdom 1 x 3,9 km

Namn Mål
1. Hampus Lindqvist 15.20
2. Lukas Molin 15.35
3. Vigor Berneus 16.52
4. Erik Hogenfeldt 17.10

 

Poängliga

Cup Damer

Placering/Namn Snäck Kinner Östergravar Visborg Totalt
1. Maria Modig     40  40 80
2. Annika Österdahl     35   35
2. Martina Karlsson       35 35
3. Tessy Olsson     30   30

 

Cup Herrar

Placering/Namn Snäck Kinner Östergravar   Visborg Totalt
1. Tomas Larsson 40 40 40   40 120
2. Daniel Eriksson 35 35 35  35 105
3. Pontus Barck 30 30 27   87
4. Pontus Björkdahl 24 21   24 69
5. Kristoffer Lindström 21 14 24 18 63
6. Tomas Molin     30 27 57
6. David Gardell    27    30  57
8. Andreas Herlitz 27 16     43
9. Morgan Lundin   6 21 12 39
10. Emil Yttergren   4 16 10 30
11. Peter Österdahl 14 12     26
11. Johan Sundberg 12     14 26
13. Dag Forsén   24     24
14. Peo Kämpe       21 21
15. Göran Lövqvist   2 12 6 20
16. Lars Johansson     18   18
16. Markku Pakkanen  18       18 
16. Johan Nobielie   18     18
19. Dennis Bergman   1   16 17
20. Jerker Drottenmyr 6 10     16
20. Roger Nyd  16       16 
22. Jerry Ahlstedt     14   14
23. Mats Lindqvist  10       10 
24. Stefan Persson  8      
24. Johan Malmros    8    
26. Linus Jalmelin       4 4
Uppdaterad: 08 OKT 2016 21:33 Skribent: Bert Anders Selin
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info