Hoppa till sidans innehåll

MTB 2017


MTB KM Kinnerstugan 20170715
 Herrar 6 x 3,3 km
Varv 1 Varv 2 Varv 3 Varv 4 Varv 5 Mål
1 Tomas Larsson 8.04 16.23 25.05 34.03 43.00 51.34
2 Daniel Eriksson 8.04 16.23 25.25 34.28 43.34 52.43
3 Tomas Molin 8.06 17.27 27.07 36.45 46.30 55.56
4 Johan Karbring 8.57 18.08 28.00 37.53 47.42 56.50
5 Kristoffer Lindström 9.40 18.29 28.15 38.04 47.48 56.51
6 Mats Sigalitt 9.15 18.50 28.52 38.55 48.57 59.03
7 Jerry Ahlstedt 10.20 19.40 29.43 39.57 50.20 1.00.26
8 Per Ståhlhammar 9.43 20.00 30.47 41.15 52.10 1.00.48
9 Mattias Österdahl 10.20 21.23 31.50 42.30 52.56 1.02.51
10 Göran Appelqvist 9.15 19.18 30.12 41.15 52.10 1.02.52
11 Morgan Lundin 9.44 20.00 30.47 42.00 52.56 1.03.40
12 Johan Malmros 10.10 21.23 32.42 43.52 55.36 1.07.08
13 Dennis Bergman 9.42 21.08 32.42 44.47 57.10 1.08.10
14 Peter Österdahl 10.20 21.23 32.42 44.47 56.26 1.10.12
DNF Magnus Gardefors 8.06 16.42 25.43      
DNF Göran Löfqvist 9.43 20.25 31.29      
DNF Terje Kolsrud 14.00 30.42 48.50      
DNF David Gardell 8.06          
DNF Karl Malmberg 10.46          
               
               
               
  Pojkar 13-14 3 x 3,3 km          
1 Albin Salmi Persson 9.10 19.50 30.36      
2 Adam Österdahl 12.31 25.40 38.47      
3 Daniel Gardelin 13.42 28.23 45.45      
               
  Pojkar 10-12  2 x 3,3 km          
1 Lukas Molin 10.42 21.53        
2 Erik Hogenfelt 13.42 28.52        
               
  Flickor 10-12  2 x 1,8 km          
1 Disa Molin 9.37 19.17        
2 Elsa Bergman 10.55 23.03        
               
               
  KM Mästare MTB 2017          
Herrar Tomas Larsson            
P15-16 Mattias Österdahl            
P13-14 Albin Salmi Persson            
P10-12 Lukas Molin            
F10-12 Disa Molin            
               
Lucas Molin har dispens 2017 att tävla i P 10-12        
Inga KM mästare koras yngre än P/F 10-12        

 

MTB Tävling Östergravar Visby 20170826  
Herrar tävling varv 2 varv 4 varv 6   MÅL  
8 x 2,3 km tid  tid  tid  plac tid   
Tomas Larsson 1131 2253 3425 1 4540  
Daniel Eriksson 1131 2253 3425 2 4540  
Tomas Molin 1146 2402 3610 3 4811  
Niclas Ödman 1243 2516 3745 4 5007  
Mats Sigalitt 1243 2516 3745 5 5008  
Kristoffer Lindström 1243 2516 3745 6 5015  
Rasmus Regnstrand 1310 2555 3830 7 5100  
Mats Öhman 1310 2555 3850 8 5200  
Pontus Björkdahl 1318 2600 3944 9 4646 - 1 varv
Morgan Lundin 1338 2657 4028 10 4714 - 1 varv
Jan Ekedahl 1310 2630 4033 11 4730 - 1 varv
Jerry Ahlstedt 1353 2747 4140 12 4837 - 1 varv
Göran Appelqvist 1310 2730 4200 13 4930 - 1 varv
Göran Löfqvist 1425 2810 4237 14 4940 - 1 varv
Peter Österdahl 1400 2824 4307 15 5030 - 1 varv
Andreas Herlitz 1400 2834 4332 16 5040 - 1 varv
Mattias Österdahl 1338 2742 4127 17 5055 - 1 varv
Johan Lindström 1425 3105   18 4703 - 2 varv
Fredrik Jonsson 2040 4436   19 5650 - 2 varv
             
Herrar Motion  varv 2 varv 4   MÅL    
5 x 2,3 km tid  tid  plac tid     
Markku Pakkanen 1450 2934 1 3655    
             
Herrar Juniorer  varv 2 varv 4   MÅL    
5 x 2,3 km tid  tid  plac tid     
Linus Jalemild 1525 3105 1 3845    
Adam Österdahl 1515 3105 2 3856    
Daniel Gardelin 1636 3405 3 4222    
             
Pojkar 13-14  varv 1 varv 2   MÅL    
3 x 2,3 km tid  tid  plac tid     
Albin Salme Persson 555 1140 1 1748    
             
Pojkar 11-12 varv 1 varv 2   MÅL    
3 x 2,3 km tid  tid  plac tid     
Lucas Molin 704 1420 1 2121    
Eric Hogenfelt 710 1503 2 2234    
             
Pojkar 11-12   varv 1   MÅL      
2 x 1,9 km tid  plac tid       
Emil Herlitz 828 1 1613      
             
Flickor 9-10   varv 1   MÅL      
2 x 1,9 km tid  plac tid       
Disa Molin 745 1 1615      
             
Pojkar 9-10  varv 1   MÅL      
2 x 1,9 km tid  plac tid       
Albin Karlsson 746 1 1649      
             
Pojkar nyb <
8   
varv 1   MÅL      
2 x 1,9 km tid  plac tid       
Axel Herlitz 829 1 1811      
Adrian Lundin 844 2 1935      
Ruben Wester 1208 3 2305      
Sixten Jonsson 1455 4 2945      

 

MTB Gardestugan 20171014

F 10- 12  4x850 m
1 Disa Molin 13.37
F nyb 6-10 4x850 m
1 Elsa Bergman 20.27
2 Hilda Appelgren 17.30  -1varv
P 13-14  4x850 m
1 Edward Pettersson 13.02
P 10-12  4x850 m
1 Emil Herlitz 13.37
P nyb 6-10  4X850 m
1 Leo Ahlby 17.24
2 Ludvig Palm 18.14
3 Axel Herlitz 18.29
4 Ruben Westher 19.20
5 Erik Snäckerström 20.00
6 Gustav Svenserud 20.35
7 Oskar Appelgren 21.55
8 Truls Appelgren 22.08
9 Lucas Bogren 22.23
10 Alvin Närstrand 22.30
11 Sixten Jonsson 11.00  -2 varv
    varv 1 varv 2 varv 3 varv 4 mål
Herrar   5x2,8 km
1 Tomas Larsson 8.35 16.50 25.29 34.18 43.17
2 Daniel Eriksson 8.35 17.01 25.48 34.47 43.57
3 Tomas Molin 8.35 17.32 26.35 35.39 44.45
4 Kristoffer Lindström 9.17 18.59 28.45 38.56 48.58
5 Pontus Björkdahl 10.13 20.12 30.27 40.56 51.29
6 Göran Löfqvist 10.04 20.40 31.43 42.47 53.54
7 Petter Olsson 10.59 22.22 33.42 45.12 - 1varv
8 Morgan Lundin 10.59 22.22 34.10 45.36 - 1varv
10 Dennis Bergman 11.45 24.14 37.08 50.00 - 1varv
11 Jonas Pettersson 12.02 25.18 -3 varv    
Damer  3x2,8 km
1 Annika Österdahl 13.41 28.41 43.41    
2 Sara Johansson 15.00 -2  varv      
P 15-16 3x2,8 km
1 Mattias Österdahl 10.04 20.35 31.10    
2 Linus Jalmelid 10.59 21.51 33.05    
P13-14  3x2,8 km
1 Albin Salme Persson 8.37 17.40 26.46    
P10-12  3x2,8 km
1 Lucas Molin 10.04 21.08 33.12    
2 Erik Hogenfeldt 10.43 DNF      

 

 Poängliga Damer

Placering/Namn KM-Kinner Östergravar Gardestugan Totalt
1. Annika Österdahl     40 40
         

 

Poängliga Herrar

Placering/Namn   KM-Kinner Östergravar Gardestugan  Totalt
1. Tomas Larsson   40 40  40 120
2. Daniel Eriksson   35 35 35  105
3. Tomas Molin   30 30  30 90
4. Kristoffer Lindström   24 21 27 72
5. Mats Sigalitt   21 24   45
6. Morgan Lundin   10 12 16 38
6. Pontus Björkdahl     14 24 38
8. Niklas Ödman     27   27
8. Jerry Ahlstedt   18 8   27
8. Göran Löfqvist     6 21 27
11. Dennis Bergman   7   14 21
12. Göran Appelqvist   12 7   19
13. Petter Olsson       18 18
13. Rasmus Regnstrand       18    18
15. Mattias Österdahl     14  3    17
16. Per Stålhammar     16      16
16. Mats Öhman       16    16
18. Peter Österdahl     6  5    11
19. Jan Ekedahl     10   10
20. Johan Malmros     8    
21. Andreas Herlitz       4  
22. Johan Lindström       2    2
23. Fredrik Jonsson       1    1
           
           
           
           
           
Uppdaterad: 17 NOV 2017 12:07 Skribent: Bert Anders Selin
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info