Hoppa till sidans innehåll

MTB 2018


  MTB Gardestugan 20180520      
  P/F <10 nybörjare 3x0,9 km        
  Ruben Westher 11.57        
  Felicia Marions 16.36        
  Olle Dahlgren 8.30 1 varv      
  Casper Dahlström dnf 1 varv      
             
  F10-12  3x1,9 km v1 v2 v3 mål  
1 Wilma Gillerfors 7.11 7.42 8.26 23.19  
             
  P10-12 3x1,9 km v1 v2 v3 mål  
1 Emil Herlitz 7.50 8.20 8.36 24.46  
2 Albin Karlsson 7.32 10.53 19.19 30.12  
  Emil Dahlgren DNF        
             
  P 13-14 2x 3,0 km v1 v2 mål    
1 Erik Hogenfelt 9.42 10.40 20.28    
             
  P15-16 2x 3,0 km v1 v2 mål    
1 Linus Jalmelid 8.49 9.04 17.53    
             
  Damer 2x 3,0 km v1 v2 mål    
1 Petra Gillerfors 11.14 11.06 22.20    
2 Martina Karlsson 11.01 11.29 22.30    
             
  Herrar 2x3,0 km v1 v2 v3 v4 mål
1 Tomas Larsson 7.55 8.03 8.11 8.05 32.14
2 Tryggve Jensen 8.48 8.32 8.43 8.58 35.01
3 Kristofer Lindström 8.45 8.43 9.04 8.51 35.23
4 Morgan Lundin 8.47 8.55 8.58 9.13 35.53
5 Göran Löfqvist 8.54 9.38 9.49 10.02 38.23
6 Andreas Herlitz 9.00 10.09 10.16 9.42 39.07
7 Karl Malmberg 10.03 11.20 11.23 11.43 44.29

 

MTB KM Kinnerstugan 20180714  

       
Herrar Tävling 6*3,3 km plac Mål varv 1 varv 2 varv 3 varv 4 varv 5 varv 6
Daniel Eriksson 1 51,40 8,22 8,12 8,45 8,45 8,54 8,42
Tomas Larsson 2 53,57 8,22 8,25 9,11 9,19 9,26 9,14
Tomas Molin 3 54,46 8,25 9,05 9,33 9,01 9,20 9,22
Dag Forsén 4 56,48 8,55 9,08 9,28 9,58 9,44 9,35
Kristofer Lindström 5 57,35 8,18 9,44 9,33 10,02 10,00 9,58
Morgan Lundin 6 58,10 9,14 9,33 9,50 9,57 9,56 9,40
Mats Sigalitt 7 60,35 9,14 9,55 10,07 10,17 10,21 10,41
Tryggve Jensen 8 60,58 9,22 10,06 10,22 10,25 10,26 10,17
Göran Löfqvist 9 61,30 9,14 10,04 10,20 10,26 10,29 10,57
Jonas Ahlström 10 67,02 10,14 11,00 11,32 11,34 11,40 11,02
Max Lundqvist 11 67,50 10,07 11,00 12,43 11,43 11,17 11,00
Johan Sundberg 12 70,45 10,14 11,18 12,08 12,30 12,03 12,32
Oskar Gardell 13 72,05 10,25 11,49 12,42 12,24 12,41 12,04
Erik Lövgren   DNF 10,14 11,13 11,3 11,48 11,50  
Peter Gottberg   DNF 9,42 12,18        
Robin Brolin   DNF 14,38          
                 
Herrar Motion 4*3,3 km plac Mål varv 1 varv 2 varv 3 varv 4    
Johan Lindström 1 53,11 13,06 13,01 13,50 13,14    
Patrick Thomsson 2 52,22 12,28 12,24 13,40 13,50    
Stefan Hellström 3 60,05 13,21 15,10 16,02 15,32    
                 
Pojkar 15-16 5*3,3 km plac Mål varv 1 varv 2 varv 3 varv 4 varv 5  
Albin Salme Persson 1 46,05 8,22 9,04 9,36 9,31 9,32  
Linus Jalmelid 2 58,29 10,02 11,27 12,01 12,32 12,27  
Gustaf Blomberg 3 67,42 13,14 12,53 13,33 14,02 14,00  
                 
Pojkar 13-14 4*3,3 km plac Mål varv 1 varv 2 varv 3 varv 4    
Lucas Molin 1 41,27 9,42 10,32 10,47 10,26    
Erik Hogenfelt 2 46,44 10,14 11,36 12,39 12,15    
                 
Flickor 10-12 2*3,3 km plac Mål varv 1 varv 2        
Disa Molin 1 28,16 13,11 15,05        
Wilma Gillerfors 2 33,32 15,40 17,52        
                 
Nybörjare 8-9 3*1,3 km plac Mål varv 1 varv 2 varv 3      
Ludwig Ahlby 1 17,05 6,08 5,29 5,28      
Melker Lien 2 18,41 6,23 5,58 6,20      
                 
Nybörjare >8 2*1,3 km plac Mål varv 1 varv 2        
Sander Bolin 1 13,48 6,57 6,51        

 

Resultat MTB 20180825 Östergravar Visby      
Herrar 8 x 2,3 km v1 v2 v3 v4 v5 v6 v7 Mål
1 Mats Sigalitt 6.07 12.08 18.11 24.19 30.25 36.33 42.38 48.40
2 Morgan Lundin 6.13 12.20 18.32 24.45 31.00 37.13 43.33 49.56
3 Kristofer Lindström 6.30 12.30 18.37 24.52 31.12 37.33 44.00 50.10
4 Pontus Barck 6.35 12.54 19.20 26.02 32.46 39.41 46.36 53.28
5 Andreas Herlitz 6.30 13.09 19.59 26.46 33.47 40.38 47.36 54.35
6 Jan Ekdahl 6.37 13.10 20.01 27.14 34.35 41.57 49.02 -1 varv
7 Peter Gottberg 6.51 13.36 20.32 27.39 34.46 41.57 49.16 -1 varv
8 Peter Österdahl 6.51 13.43 20.53 28.08 35.28 42.55 50.17 -1 varv
  Daniel Eriksson 5.35 11.10 DNF          
                   
Herrar Motion 5x2,3 km v1 v2 v3 v4 Mål      
1 Stefan Hellström 7.52 16.05 24.28 33.10 41.46      
                   
Pojkar 15-16  5x2,3 km v1 v2 Mål          
  Albin Salme Persson 5.48 11.35 DNF          
                   
Pojkar 13-14  3x2,3 km v1 v2 Mål          
1 Hampus Lindkvist 6.33 13.11 19.59          
2 Albin Lindh Sporre 6.42 13.53 21.19          
                   
Pojkar 11-12  3x1,9 km v1 v2 Mål          
1 Alfred Sippmanne 6.07 12.42 19.10          
2 Elias Andersson 7.10 15.02 23.03          
3 Leo Ahlby 8.13 16.31 24.39          
                   
Flickor 11-12  3x1,9 km v1 v2 Mål          
1 Vilma Gillerfors 6.35 13.51 20.50          
                   
Pojkar 9-10  3x1,9 km v1 v2 Mål          
1 Ruben Westher 7.16 14.08 21.25          
2 Truls Appelgren 8.18 16.41 24.49          
                   
Flickor 9-10   3x1,9 km v1 v2 Mål          
1 Alva Lindh Sporre 7.20 14.56 22.36          
                   
Nybörjare pojkar < 8    2x 1,8 km v1 Mål            
1 Oskar Appelgren 9.17 18.13            
2 Sander Bolin 9.41 20.20            
3 Casper Dahlström 9.40 20.24            
4 Ture Karlsson 16.31 34.14            

 

Resultat MTB 20181013 ICA Maxi Arena Visby     
 Herrar 4 x 4,7 km   v1 v2 v3 MÅL
1 Tomas Larsson 12.39 25.00 37.09 49.32
2 Daniel Eriksson 12.39 25.00 37.23 49.56
3 Tomas Molin 12.53 25.31 38.28 51.45
4 Morgan Lundin 12.59 25.45 38.53 51.47
5 Kristofer Lindström 12.59 25.59 39.18 52.50
6 Mats Sigalitt 14.06 27.21 40.55 54.38
7 Göran Löfqvist 14.05 27.43 41.55 56.06
8 Göran Appelqvist 14.01 27.53 42.37 57.21
9 Anders Farinder 14.15 28.21 43.12 57.47
           
Damer 3 x 4,7 km  v1 v2 MÅL  
1 Petra Gillerfors 17.34 35.01 52.16  
           
Herrar Motion 3 x 4,7 km  v1 v2 MÅL  
1 Stefan Hellström 17.36 34.17 50.46  
           
Pojkar 15-16  3 x 4,7 km  v1 v2 MÅL  
1 Linus Jalmelid 15.05 30.29 47.02  
2 Felix Lindqvist 15.39 31.49 48.10  
3 Elias Klintberg 17.19 36-31 55.49  
           
Pojkar 13-14  2 x 4,7 km   v1 MÅL    
1 Lucas Molin 14.18 28.02    
2 Erik Hogenfält 14.48 29.02    
           
Flickor 11-12  1 x 4,7 km  MÅL      
1 Disa Molin 17.25      
  Wilma Gillerfors DNF      
           
Pojkar 9-10  3 x 1,1 km  v1 v2 MÅL  
1 Ruben Westher 4.49 9.19 14.07  
2 John Endrell 5.13 10.45 16.04  
           
Nybörjare pojkar < 8         3 x 0,8  km v1 v2 MÅL  
1 Melvin Östberg 3.01 5.55 8.51  
2 Neo Nordin 3.09 6.18 9.19  
3 Sander Bolin 3.29 7.00 10.33  
4 Oskar Appelgren 3.30 8.12 11.51  

 

Poängligan 2018 MTB Herrar (3 bästa räknas)

Namn Gardestugan KM Kinnerstugan Östergravar  Ica Maxi  Totalt
1. Tomas Larsson 40 35   40 115
2. Morgan Lundin 27 21 35 27 89
3. Kristoffer Lindström 30 24 30  24 84
4. Mats Sigalitt   18 40  21 79
5. Daniel Eriksson   40   35 75
6. Tomas Molin   30   30 60
7. Göran Löfqvist 24 14   18 56
8. Tryggve Jensen 35 16     51
9. Andreas Herlitz 21   24   45
10. Pontus Barck     27   27
10. Dag Forsén   27     27
12. Jan Ekdahl     18   18
12. Karl Malmberg 18       18
14. Göran Appelqvist       16 16
14. Peter Gottberg     16   16
16. Anders Farinder       14 14
16. Peter Österdahl     14   14
18. Jonas Ahlström   12     12
19. Max Lundqvist   10     10
20. Johan Sundberg   8     8
21. Oskar Gardell   7     7

Poängliga 2018 MTB Damer

Namn Gardestugan KM Kinnerstugan Östergravar   Ica Maxi Totalt
1. Petra Gillerfors 40      40 80
2. Martina Karlsson 35       35
           
Uppdaterad: 26 AUG 2018 21:30 Skribent: Anders Selin
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info