Hoppa till sidans innehåll

Landsväg 2016


Premiärloppet 20 km tempo i Västergarn 23/4

Tävling Herrar

Namn Tid
1. Marcus Larsson 28.49
2. Pontus Björkdahl 30.03
3. Staffan Gottberg 30.41
4. David Gardell 32.02
5. Niclas Johansson 32.14
6. Niklas Carlberg 32.53
7. Ola Hafdell 33.17
8. Göran Appelqvist 34.01
9. Mattias Sippmanne 34.41
10. Håkan Johansson  34.42
11. Anders Hellmin  36.41
12. Markku Pakkanen  37.04
13. Lars Thomsson  40.40

Tävling Damer

Namn Tid
1. Maria Modig

37.56

Motion Herrar

Namn Tid
1. Anders Karlsson 36.29
2. Benny Jansson 37.53
3. Thomas Andersson 38.54
4. Philip Willners 39.50

Motion Damer

Namn Tid
1. Lena Jansson 42.02

KM-tempo 30 km Tingstäde, 30/7 2016

Damer

Namn  Tid
1. Lena Ihse 51.21
2. Maria Modig 55.26 


Herrar

Namn Tid
1. Marcus Larsson 42.34
2. Tomas Larsson 43.56
3. Magnus Östberg 44.31
3. Jacob Ahlsson (Junior, Örebrocyklisterna) 44.31
5. Pontus Björkdahl 44.36
6. David Gardell 44.48
7. Niklas Ödmann 45.03
8. Staffan Gottberg 45.14
9. Niclas Johansson 46.31
10. Mattias Sippmanne 47.13 
11. Daniel Eriksson  47.32 
12. Anders Selin  48.50 
13. Ola Hafdell  49.12 
14. Anders Hellbom  49.35 
15. Morgan Lundin  49.42 
16. Petter Ohlsson  49.50 
17. Peder Yttergren  50.46 
18. Peo Kämpe  51.38 
19. Anders Olofsson  52.51 
20. Jonas Svärdström  54.24 
21. Benny Jansson   55.27 
22. Stefan Wahnström  56.51 
23. Jonathan Ahlsson (P13-14, Örebrocyklisterna)  57.04 
24. Bengt Hallgren  57.51 
25. Fritz Wiemann 59.13 
26. Stig Larsson  1.00.19 
27. Staffan Roos  1.03.13 

 

Snäckrundan KM-linje 24/9
Damer 7 x 3,4 km

Namn Varv 1 Varv 2 Varv 3 Varv 4 Varv 5 Varv 6 Mål
1. Maria Modig 6.19 12.50 19.17 25.42 32.11 38.29 44.31
2. Lena Ihse 6.05 12.34 19.09 25.42 32.11 38.29 44.33
3. Martina Karlsson 5.51 12.29 19.09 25.42 32.11 38.29 44.54

Herrar 15 x 3,4 km

Namn Varv 2 Varv 4 Varv 6 Varv 8 Varv 10 Varv 12 Varv 14 Mål
1. Tomas Larsson 11.09 22.19 32.57 43.52 54.44 1.05.56 1.17.20 1.23.03
 2. Daniel Eriksson 11.10 22.19 32.57 43.52 54.55 1.06.26 1.17.52 1.23.26
3. Håkan Johansson  11.10  22.19 33.09  44.13  55.29  1.06.42  1.17.55  1.23.28 
4. David Gardell  11.10  22.19  33.09  44.13  55.29  1.06.42  1.17.55  1.23.29 
5. Niklas Ödmann  11.10  22.19  33.09  44.13  55.29  1.06.42  1.17.55  1.23.31 
6. Staffan Gottberg 11.10  22.19  33.09  44.13  55.29  1.06.42  1.17.55  1.23.33 
7. Ola Hafdell  11.46  23.50  36.08  48.57  1.01.41  1.14.46   1.27.46  -1 varv 
 Niclas Johansson  11.10 22.19   DNF          
 Pontus Björkdahl  11.51 22.41   DNF          

Motion 7 x 3,4 km

Herrar

Namn Varv 1 Varv 2 Varv 3 Varv 4 Varv 5 Varv 6 Mål
Andreas Herlitz 5.42 11.21 17.48 23.50 29.58 36.06 42.21

Damer

Namn Varv 1 Varv 2 Varv 3 Varv 4 Varv 5 Varv 6 Mål
Lena Jansson 7.13 14.27 21.45 29.01 36.22 43.43 51.03


Poäng

Cup Damer

Placering/Namn Premiärloppet   KM-tempo  KM-linje Totalt
1. Lena Ihse     40  35 75
2. Maria Modig     35 40  75
3. Martina Karlsson       30 30


 Cup Herrar

Namn Premiärloppet   KM-tempo  KM-linje  Totalt
1. Marcus Larsson 40   40   80
2. Tomas Larsson     35 40 75
2. David Gardell 27   21 27 75
4. Staffan Gottberg 30   16 21 67
5. Pontus Björklund 35    24   59
6. Daniel Eriksson     10 35 45
7. Ola Hafdell 18   6 18 42
7. Niklas Ödmann     18 24 42
7. Håkan Johansson 12     30 42
10. Niklas Johansson 21   14    35
11. Magnus Östberg     30   30
11. Jacob Ahlsson     30   30
13. Mattias Sippmanne 14   12    26
14. Niklas Carlberg 24       24
15. Göran Appelqvist 16       16
16. Anders Hellmin 10       10
17. Anders Selin     8   8
17. Marku Pakkanen 8       8
19. Lars Thomsson 6       6
20. Anders Hellbom     4   4
21. Morgan Lundin     2   2
22. Petter Ohlsson     1   1

 

Resultat Gutetempot 2 20160704

 Herrar

Plac Name Lap 1 Lap 2 Time km/h
1 Pontus Björkdahl 9:52 10:16 20:08 41.1
2 Micke Ahlin 10:33 10:46 21:19 38.8
3 David Gardell 10:25 10:59 21:24 38.7
4 Anders Hedlund 10:31 10:57 21:28 38.6
5 Jerry Ahlstedt 10:56 11:24 22:20 37.1
6 Ola Hafdell 11:17 11:39 22:56 36.1
7 Petter Olsson 11:21 11:53 23:14 35.6
8 Anders Olofsson 12:05 12:37 24:42 33.5

 Damer

Plac Name Lap 2 Lap 1 Time km/h
1 Lena Jansson 13:29 13:11 26:40 31.0

 

 

Gutetempot nr 3  20160719    
Herrar            
Plac Name Lap 1 Lap 2 Time Diff km/h
1 Pontus Björkdahl 9:57 10:15 20:12 - 41.0
2 Staffan Gottberg 9:58 10:23 20:21 +0:09 40.7
3 Mattias Sippmanne 10:18 10:53 21:11 +0:59 39.1
4 Svante Sundholm 10:40 10:52 21:32 +1:20 38.5
5 Jerry Ahlstedt 10:39 11:07 21:46 +1:34 38.0
6 Daniel Eriksson 10:34 11:14 21:48 +1:36 38.0
7 Ola Hafdell 10:51 11:06 21:57 +1:45 37.7
8 Håkan Johansson 10:39 11:24 22:03 +1:51 37.5
9 Petter Olsson 11:04 11:09 22:13 +2:01 37.3
9 Morgan Lundin 10:58 11:15 22:13 +2:01 37.3
11 Anders Karlsson 11:56 12:23 24:19 +4:07 34.0
12 Benny Jansson 12:05 12:18 24:23 +4:11 34.0
13 Bengt Hallgren 12:54 13:21 26:14 +6:02 31.6
14 Stig Larsson 13:18 13:30 26:48 +6:36 30.9
15 Staffan Roos 14:23 14:37 29:00 +8:48 28.6
             
Damer            
Plac Name Lap 1 Lap 2 Time Diff km/h
1 Lena Ihse 11:37 11:59 23:36 +3:24 35.1
2 Petra Gillerfors 12:23 12:22 24:45 +4:33 33.5
3 Maria Modig 13:04 12:59 26:03 +5:51 31.8
4 Sabina Ansen 12:48 13:15 26:03 +5:51 31.8
5 Lena Jansson 13:10 13:26 26:36 +6:24 31.1

 

Gutetempot nr 4 20160802   
Herrar            
Plac Name Lap 1 Lap 2 Time Diff km/h
1 Jacob Ahlsson 9:45 10:04 19:49 - 41.8
2 Pontus Björkdahl 9:47 10:17 20:04 +0:15 41.3
3 David Gardell 10:17 10:16 20:33 +0:44 40.3
4 Mattias Sippmanne 10:25 10:51 21:16 +1:27 38.9
4 Micke Ahlin 10:31 10:45 21:16 +1:27 38.9
6 Jerry Ahlstedt 10:47 11:05 21:52 +2:03 37.9
7 Ola Hafdell 10:52 11:08 22:00 +2:11 37.6
8 Morgan Lundin 11:09 11:18 22:27 +2:38 36.9
9 Petter Olsson 11:08 11:27 22:35 +2:46 36.7
10 Andreas Herlitz 11:13 11:33 22:46 +2:57 36.4
11 Jonathan Ahlsson 11:43 12:08 23:51 +4:02 34.7
12 Philip Persson 12:02 12:34 24:36 +4:47 33.7
13 Benny Jansson 12:33 12:38 25:11 +5:22 32.9
14 Bengt Hallgren 13:11 13:14 26:25 +6:36 31.3
15 Stig Larsson 13:48 13:47 27:35 +7:46 30.0
16 Staffan Roos 13:50 14:27 28:17 +8:28 29.3
             
Damer            
Plac Name Lap 1 Lap 2 Time Diff km/h
1 Martina Karlsson 11:57 12:12 24:09 +4:20 34.3
2 Maria Modig 12:04 12:21 24:25 +4:36 33.9
3 Lena Jansson 13:12 13:35 26:46 +6:57 30.9
4 Lovisa Jansson 13:16 13:31 26:47 +6:58 30.9

 

Resultat Gutetempot 5  20160816    
Herrar            
Plac Namn Lap 1 Lap 2 Time Diff km/h
1 Pontus Björkdahl 9:48 10:06 19:54   41.6
2 Micke Ahlin 10:36 10:44 21:20 +1:26 38.8
3 Jerry Ahlstedt 10:42 10:59 21:41 +1:47 38.2
4 Morgan Lundin 11:04 11:32 22:36 +2:42 36.6
5 Andreas Herlitz 11:18 11:25 22:43 +2:49 36.4
6 Roger Nyd 11:17 11:43 23:00 +3:06 36.0
7 Benny Jansson 12:03 12:18 24:21 +4:27 34.0
8 Stig Larsson 12:57 13:27 26:24 +6:23 31.4
DNF Tomas Molin     (24,52)   (33,3)
  Molin körde fel. Tiden är beräknad utifrån hans snitt och om han hade kört rätt     
Damer            
1 Maria Modig 12:10 12:31 24:41 +4:47 33.6
2 Lena Jansson 13:05 13:12 26:17 +6:23 31.5
Uppdaterad: 25 SEP 2016 17:23 Skribent: Alf Lindström
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info