Hoppa till sidans innehåll

Landsväg 2017


Ringen Runt 20170417

Herrar tävling  6 x 3,2 km

Namn Tid
1. Marcus Larsson 27.45
2. Magnus Östberg 28.11
3. David Gardell 28.36
4. Pontus Björkdahl 28.46
5. Daniel Eriksson 29.06
6. Peder Yttergren 30.39
7. Petter Olsson 31.07
8. Jerry Ahlstedt 31.23
9. Peo Kämpe 31.47
10. Morgan Lundin 32.25
11. Jerker Drottenmyr 33.00
12. John Erlandsson 34.35
13. Benny Jansson 34.50
14. Tomas Erlandsson 34.58

 

Damer tävling 6 x 3,2 km

Namn Tid
1. Petra Gillerfors 34.23

 

Herrar motion 4 x 3,2 km

Namn Tid
1. Stig Larsson 28.02

 

 Klinterundan 20170610

Herrar 4x18 km  varv 1 varv 2 varv 3 Mål
1 Marcus Larsson 25.57 51.51 1.17.47 1.43.56
2 Tomas Larsson 25.57 52.02 1.18.10 1.43.59
3 Niklas Carlberg 25.57 52.02 1.18.10 1.43.59
4 Daniel Eriksson 25.57 52.02 1.18.10 1.44.01
5 Niklas Ödmann 25.57 52.02 1.18.10 1.44.06
6 Mattias Sippmanne 25.57 52.02 1.18.10 1.44.12
7 Mikael Ahlin 25.57 52.02 1.18.10 1.44.01
8 Staffan Gottberg 25.57 52.02 1.18.10 1.44.08
9 David Gardell 25.57 51.51 1.18.04 1.44.08
10 Håkan Johansson 25.57 52.02 1.18.10 1.44.15
11 Niclas Johansson 25.57 52.02 1.18.10 1.45.18
12 Ola Hafdell 27.39 1.00.00 1.32.35 2.05.29
DNF Philip Persson 25.57      
           
Damer 2x18 km  varv 1 Mål    
1 Martina Karlsson 32.42 1.05.10    
           
Herrar motion 2x18 km  varv 1 Mål    
1 Christer Eriksson 30.20 1.00.34    
2 Håkan Wiginder 30.20 1.00.36    
3 Benny Jansson 30.42 1.02.21    
4 Victor Gardell 30.42 1.03.35    
5 Peter Gottberg 32.42 1.05.34    
6 Jimmy Hardingz 32.42 1.06.03    
7 Tomas Nyberg 32.42 1.05.34    
           
Damer motion 2x18 km  varv 1 Mål    
1 Erika Gottberg 34.42 1.06.03    
2 Cecilia Bäckström 33.10 1.09.14    

 

Klubbmästerskap tempo  Tingstäde 20170729  
Herrar 30 km 
1 Marcus Larsson 41.24  
2 Pontus Björkdahl 42.47  
3 David Gardell 42.52  
4 Tomas Larsson 43.10  
5 Jacob Ahlsson 43.10  
6 Nilkas Ödmann 43.48  
7 Mattias Sippmanne 43.49  
8 Staffan Gottberg 44.23  
9 Daniel Godman 44.58  
10 Jerry Ahlstedt 45.36  
11 Niclas Carlberg 45.37  
12 Magnus Östberg 45.42  
13 Niclas Johansson 45.49  
14 Johan Ödmann 47.28  
15 Morgan Lundin 48.15  
16 Ola Hafdell 48.26  
17 Peo Kämpe 49.29  
18 Petter Olsson 49.52  
19 Rolf Blomberg 49.57  
20 Anders Hellblom 50.30  
21 Anders Olofsson 53.03  
22 Stefan Wahnström 55.07  
       
Damer 30 km     
1 Lena Ihse 49.12  
2 Lena Jansson 58.33  
       
Pojkar 10 km     
1 Jonathan Ahlsson 15.21  
2 Adam Österdahl 19.26  
       
Pojkar 5 km      
1 Albin Karlsson 12.41  

 RINGRUNDAN på Gotland Ring 20170916 KM Landsväg

Herrar 30 minuter + 2 varv  Mål fullföljt 9 varv
1 Tomas Larsson 40,29 fullföljt 9 varv
2 David Gardell 40,29 fullföljt 9 varv
3 Marcus Larsson 40,29 fullföljt 9 varv
4 Niklas Carlberg 40,41 fullföljt 9 varv
5 Pontus Björkdahl 40,48 fullföljt 9 varv
6 Miclas Ödmann 40,51 fullföljt 9 varv
7 Mattias Sippmanne 40,51 fullföljt 9 varv
8 Mikael Ahlin 40,51 fullföljt 9 varv
9 Morgan Lundin 40,51 fullföljt 9 varv
10 Staffan Gottberg 40,51 fullföljt 9 varv
  Petter Olsson DNF  
       
Damer  20 minuter + 2 varv  Mål  
1 Petra Gillerfors 32,22 fullföljt 6 varv
2 Lena Jansson 35,18 fullföljt 6 varv
       
Herrar motion 20minuter + 2 varv   Mål  
1 Kalle Malmberg 32,47 fullföljt 6 varv
2 Martin Andersson 33,32 fullföljt 5 varv

Klubbmästare LVG herrar : Tomas Larsson. Damer: Petra Gillerfors

Varvtider ledare

Herrar

varv 1 varv 2 varv 3 varv 4 varv 5 varv 6 varv 7 varv 8 varv 9
4,50 4,41 4,13 4,20 4,26 4,29 4,12 4,22 4,56

Damer 

varv 1 varv 2 varv 3 varv 4 varv 5 varv 6
5,20 5,20 5,28 5,25 5,27 5,22

 

TEMPOTRÄNINGAR STENKUMLA

GUTETEMPOT 1 20170711  2 x 6.9 km

  varv 1 varv 2  Sluttid km /h
Pontus Björkdahl 10.16 10.46 21.02 39,4
David Gardell 10.29 10.56 21.25 38,7
Petter Olsson 10.26 10.59 21.25 38,7
Jerry Ahlstedt 10.36 11.09 21.45 38,5
Niclas Johansson 10.56 11.09 22.05 37,5
Ola Hafdell 11.01 11.23 22.24 36,9
Lena Ihse 11.27 11.48 23.15 35,6
Göran Appelqvist 11.32 12.08 23.40 35,0
Torbjörn Ihse 12.16 11.55 24.11 34,2
Martin Andersson 13.35 20.00 33.35 24,7

 

GUTETEMPOT 2 20170718  2 x 6.9 km

  varv 1 varv 2  Sluttid km /h
David Gardell 9.59 10.12 20.11 41,02
Pontus Björkdahl 10.04 10.15 20.19 40,75
Mattias Sippmanne 9.57 10.27 20.24 40,58
Petter Olsson 10.12 10.45 20.57 39,52
Jerry Ahlstedt 10.38 11.03 21.41 38,19
Mikael Ahlin 10.42 11.06 21.48 37,98
Ola Hafdell 11.09 11.37 22.46 36,37
Peo Kämpe 11.05 11.51 22.56 36,37
Göran Appelqvist 11.22 11.37 22.59 36,02
Torbjörn Ihse  ( +10 sek  varv 2 ) 11.26 11.57 23.23 35,41
Benny Jansson 12.10 12.23 24.33 33,73
Robert Pettersson 12.12 12.39 24.51 33,32
Jonte Söderling 12.10 12.58 25.08 32,94
Sabina Ansén 12.34 12.56 25.30 32,47
Christian Nordström 12.53 13.21 26.24 31,36
Lena Jansson 13.24 13.44 27.18 30,33
Kyle Hovard 13.38 13.51 27.29 30,13

 

GUTETEMPOT 3 20170725  2 x 6.9 km      
  varv 1 varv 2  Sluttid km /h
David Gardell 9.51 10.07 19.58 41,47
Mattias Sippmanne 9.58 10.29 20.27 40,49
Petter Olsson 10.07 10.38 20.45 39,90
Daniel Godman 10.18 10.28 20.46 39,87
Daniel Eriksson 10.29 10.25 21.24 38,69
Niklas Ödmann 10.27 11.02 21.29 38,54
Niklas Carlberg 10.32 10.58 21.30 38,51
Jerry Ahlstedt 10.33 11.00 21.33 38,42
Jonatan Ahlsson 10.34 10.29 21.33 38,42
Ola Hafdell 10.51 11.09 22.00 37,64
Albert Askengren 11.06 11.15 22.21 37,05
Peo Kämpe 11.06 11.33 22.39 36,56
Fredrik Lindh 11.29 11.53 23.22 35,44
Tomas Molin 11.48 12.04 23.52 34,69
Jonas Andersson 11.18 12.36 23.54 34,64
Robert Pettersson 11.53 12.32 24.25 33,91
Anders Olofsson 12.12 12.29 24.41 33,54
Benny Jansson 12.27 12.44 25.11 32,88
Johan Åström 12.56 12.55 25.51 32,03
Cecilia Bäckström 11.52 14.36 26.28 31,28
Kyle Hovard 12.53 13.36 26.29 31,26
         
GUTETEMPOT 3 20170725  1 x 6.9 km      
Lukas Molin 14.50   14.50 29,57

 

GUTETEMPOT 4 20170815  2 x 6.9 km      
  varv 1 varv 2  Sluttid km /h
Pontus Björkdahl 09.57 10.02 19.59 41,43
Staffan Gottberg 10.22 10.28 20.50 39,74
Mattias Sippmanne 10.10 10.45 20.55 39,59
Ola Hafdell 11.06 11.31 22.37 36,61
Peo Kämpe 11.03 11.47 22.50 36,26
Andreas Herlitz 11.28 11.43 23.11 35,72
Peter Gottberg 11.34 12.05 23.39 35,25
Lena Jansson 13.17 13.36 26.53 30,80

 

GUTETEMPOT 5 20170822  2 x 6.9 km      
  varv 1 varv 2  Sluttid km /h
Pontus Björkdahl 10.24 10.39 21.03 39,33
Jerry Ahlstedt 10.54 11.19 22.13 37,27
Benny Jansson 12.23 12.53 25.16 32,77
Martin Andersson 15.08 16.14 31.22 26,40

 

Poängliga Damer

Placering/Namn Ringen Runt Klinterundan KM-tempo KM-linje Totalt
1. Petra Gillerfors 40     40 80
2. Lena Jansson     35 35 70
3. Lena Ihse     40   40
3. Martina Karlsson   40       40

Poängligan Herrar

Placering/Namn Ringen Runt Klinterundan KM-tempo KM-linje Totalt
1. Marcus Larsson 40 40 40  30 120
2. Tomas Larsson   35 27 40 102
3. David Gardell 30 14 30  35 95
4. Pontus Björkdahl 27   35  24 86
5. Niclas Carlberg   30 10 27 67
6. Niklas Ödmann 21 24   21 66
7. Mattias Sippmanne   18 18  18  54
8. Daniel Eriksson 24 27     51
9 Staffan Gottberg   16 16   12  44
10. Magnus Östberg 35   8   43
11. Morgan Lundin 12    5 14   31
12. Jerry Ahlstedt  16    12    28
13. Peder Yttergren   21        21
14. Petter Olsson   18     20 
15. Peo Kämpe   14    3    17
15. Niclas Johansson   10     17
17. Mikael Ahlin       16 16
18. Håkan Johansson   12      12 
18. Ola Hafdell       12
20. Jerker Drottenmyr   10       10 
21. John Erlandsson         8
22. Benny Jansson   7        7
23. Johan Ödmann       6    6
23. Tomas Erlandsson       
25. Rolf Blomberg       1    1
           
Uppdaterad: 24 NOV 2017 11:37 Skribent: Alf Lindström
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info