Hoppa till sidans innehåll

Landsväg 2018


RINGEN RUNT 20180407  Tempo

      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5  lap 6 Sluttid
Damer Tävling      

 

1 Lena Ihse 5,25 5,25 5,25 5,27 5,22 5,17 32,21
 Herrar Tävling               

 

1 Pontus Björkdahl 4,32 4,19 4,19 4,16 4,17 4,16 25,59
  2 Marcus Larsson 4,26 4,26 4,23 4,24 4,24 4,23 26,26
  3 David Gardell 4,28 4,36 4,38 4,40 4,41 4,35 27,38
  4 Staffan Gottberg 4,33 4,38 4,37 4,39 4,41 4,44 27,52
  5 Mattias Sippmanne 4,38 4,45 4,50 4,47 4,46 4,39 28,25
  6 Niklas Carlberg 4,48 4,48 4,43 4,44 4,46 4,43 28,32
  7 Niklas Ödmann 4,48 4,50 4,55 4,55 4,58 4,49 29,15
  8 Torbjörn Ihse 4,59 4,52 4,50 4,49 4,55 4,53 29,18
  9 Petter Olsson 4,51 4,57 4,53 5,01 4,59 4,47 29,28
  10 Kristoffer Lindström 5,06 5,00 5,03 5,01 5,06 5,08 30,24
  11 Jerry Ahlstedt 5,02 5,09 5,04 5,08 5,08 4,59 30,30
  12 Peo Kämpe 5,08 5,19 5,20 5,21 5,19 5,13 31,40
  13 Ola Hafdell 5,22 5,19 5,13 5,16 5,22 5,24 31,56
  14 Peder Yttergren 5,19 5,28 5,25 5,28 5,31 5,31 32,42
  15 Kalle Malmberg 5,45 5,56 5,58 6,04 6,03 6,05 35,51
Damer Motion            
  1 Anna Sorby 6,00 6,01 6,18 6,13     24,32

 

Resultat KM tempo Tingstäde 20180728  
Herrar 3o km MÅL km/h
Marcus Larsson 42,06 42,8
Daniel Godman 42,14 42,6
David Gardell 42,55 41,9
Niklas Carlberg 43,25 41,5
Niklas Ödmann 44,02 40,9
Mattias Sippmanne 45,09 39,9
Tomas Larsson 45,13 39,8
Henrik Landergren 45,25 39,6
Johan Öhmann 45,43 39,4
Petter Olsson 46,05 39,1
Jerry Ahlstedt 46,14 38,9
Pontus Björkdahl 47,02 38,3
Niclas Johansson 48,26 37,2
Ola Hafdell 51,20 35,1
Stig Larsson 70,19 25,6
     
Damer 3o km MÅL km/h
Lena Ihse 50,19 35,8
Therese Granelli 54,06 33,3
Carolin Bölin 57,49 33,1
Lena Jansson 60,29 29,8
Anna Sorby 64,02 28,1
     
Flickor 10-12 5 km MÅL km/h
Disa Molin 12,01 25,0
     
Pojkar 13-14  10 km MÅL km/h
Lucas Molin 20,30 29,3

 

KLINTERUNDAN 20180729

  Herrar  4x1,8 km varv 1 varv 2 varv 3 MÅL
1 Daniel Godman 29,25 56,50 1,22,56 1,49,03
2 David Gardell 29,25 56,50 1,22,56 1,49,03
3 David Classon 28,11 55,45 1,22,56 1,49,03
4 Henrik Landergren 29,25 56,50 1,22,56 1,49,03
5 Marcus Larsson 29,25 56,24 1,22,56 1,49,03
6 Tomas Larsson 29,03 56,24 1,22,56 1,49,03
7 Niklas Carlberg 29,25 56,24 1,22,56 1,49,03
8 Christian af Petersens 29,03 56,24 1,22,56 1,49,33
9 Daniel Ericsson 29,25 56,50 1,24,34 1,53,32
10 Anders Hedlund 29,03 56,24 1,23,50 1,53,32
11 Morgan Lundin 29,25 57,28 1,23,53 1,54,09
12 Mattias Sippmanne 29,25 57,28 1,25,53 1,54,09
13 Petter Olsson 29,19 57,45 1,25,53 1,54,09
14 Svante Sundholm 29,25 57,45 1,23,53 1,54,09
15 Peter Gottberg 29,25 57,45 1,27,29 1,58,53
16 Göran Appelqvist 29,25 56,50 1,27,29 1,58,53
17 Ola Hafdell 29,25 58,47 1,30,46 2,03,08
18 Dag Forsén 29,03 58,47 1,30,46 2,03,08
  Niclas Johansson 29,25 57,45 1,30,32 DNF
           
  Damer 2x1,8 km varv 1 MÅL    
1 Zandra Larsson 28,40 56,56    
2 Lena Ihse 29,25 1,00,04    
  Motion damer/herrar 2x1,8 km varv 1 MÅL    
1 Henrik Broén 36,50 1,12,09    
2 Carolin Bölin 36,50 1,12,34    
3 Stefan Hellström 36,50 1,13,22    
  Staffan Roos 43,50 DNF    

 

Snäckrundan KM-linje 20180922       
  Herrar 15 x 3,4 km        
    varv 2 varv 4 varv 6 varv 8 varv  10        varv 12 varv 14  Mål
1. David Gardell 11.02   22.38   33.24 44.09  55.25 1.06.15 1.16.38  1.21.49
2. Tomas Larsson 11.10 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.15 1.16.51 1.21.49
3. Marcus Larsson 11.10 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.15 1.16.38 1.21.49
4. Niklas Ödmann 11.12 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.15 1.16.51 1.21.49
5. Pontus Björkdahl 11.12 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.15 1.16.51 1.21.49
6. Niklas Carlberg 11.12 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.15 1.16.51 1.21.49
7. Daniel Eriksson 11.12 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.13 1.16.51 1.21.49
8. Mattias Sippmanne  11.12 22.38 33.24 44.09 55.25 1.06.15 1.16.51 1.21.49
9. Morgan Lundin 11.21 23.17 34.45 46.36 58.24 1.10.10 1.21.47 1.27.28
10. Kristoffer Lindström 11.32 23.17 35.05 47.17 59.36  1.12.06 1.25.07 -1 varv
                   
  Damer 7 x 3,4 km           
    varv 2  varv 4  varv 6  Mål        
1. Lena Ihse 11.38 22.53   36.04   41.59        
                   
  Herrar motion 7 x 3,4 km          
    varv 2 varv 4 varv 6 Mål        
1. Kyle Howard 11.32 23.17 34.45 40.40        
2. Peter Gottberg 11.32 23.17 34.53 41.01        
3. Torbjörn Ihse 11.38 22.53 36.04 41.59        
4. Alexander Svedberg 11.47 24.20 37.33 44.02        
5. Ola Hafdell 12.46 25.57 39.19 46.27        
6. Christer Söderström 13.28 27.44 42.14 49.13        
7. Stefan Hellström 13.28 27.44 42.40 50.02        

 

GUTETEMPOT nr 1 20180626

Herrar varv 1 varv 2  Sluttid
Pontus Björkdahl 09.46 09.59 19.45
David Gardell 10.03 10.08 20.12
Mattias Sippmanne 09.59 10.32 20.31
Henrik Landegren 10.21 10.49 21.10
Torbjörn Ihse 10.42 10.40 21.22
Jerry Ahlstedt 10.41 11.02 21.43
Petter Olsson 10.32 11.20 21.52
Kyle Hovard 11.07 11.22 22.29
Ola Hafdell 11.03 11.36 22.39
Stefan Hellström 13.42 14.32 28.14
Stig Larsson 14.19 14.41 29.00
       
Damer      
Lena Ihse 11.30 11.54 23.24
Lena Jansson 13.17 13.45 27.02

 

GUTETEMPOT nr 2 20180710

 Herrar varv 1 varv 2 sluttid
Daniel Godman 9.39 9.48 19.27
David Gardell 9.40 10.04 19.44
Mattias Sippmanne 10.04 10.43 20.47
Kyle Howard 10.52 11.07 21.59
Petter Olsson 10.58 11.13 22.11
Jerry Ahlstedt 10.57 11.18 22.15
Axel Af Petersens 11.00 11.24 22.24
Göran Appelqvist 11.16 11.44 23.00
Robert Otterstål 10.39 14.02 24.41
Benny Jansson 12.22 12.32 24.54
Stig Larsson 14.31   DNF
       
Axel och Robert fick 7 sek i tidstillägg och varning pga
fel utförd varvning. Ej stannat. Nästa gång diskning.  
Robert körde fel på andra varvet    
Stig punkterade       

 

GUTETEMPOT  3  20180724
Herrar varv 1 varv 2 Mål
Daniel Godman 9,30 9,51 19,21
Jacob Werner 9,54 10,21 20,15
Petter Olsson 10,04 10,41 20,45
Tomas Larsson 10,18 10,32 20,50
Anders Hedlund 10,09 10,43 20,52
Henrik Landergren 10,06 10,56 21,02
Jerry Ahlstedt 10,52 10,54 21,46
Ola Hafdell 10,53 11,34 22,27
Hans Ödén 11,15 11,43 22,58
Stig Larsson 13,40 14,06 27,46
       
Damer varv 1 varv 2 Mål
Marie Wiman 12,20 13,04 25,24
Carolin Bölin 12,36 12,57 25,33
Lena Jansson 13,09 13,36 26,45
       
Flickor 10-12 1 varv varv 1 varv 2 Mål
Disa Molin 15,04   15,04
       
Pojkar 13-14  1 varv varv 1 varv 2 Mål
Lucas Molin 13,10   13,10

 

Gutetempot 5  20180821
Herrar varv 1 varv 2 Mål
David Gardell 9,34 9,37 19,11
Marcus Larsson 9,33 10,05 19,38
Jens Svensson 9,55 9,49 19,44
Niklas Carlberg 9,51 9,59 19,50
Pontus Björkdahl 9,56 10,13 20,09
Mattias Sippmanne 10,13 10,33 20,46
Petter Olsson 10,13 10,35 20,48
Kyle Howard 11,13 11,40 22,53
Benny Jansson 12,27 12,30 24,57
Stefan Hällström 13,23 14,18 27,41
       
Damer varv 1 varv 2 Mål
Lena Ihse 11,38 11,42 23,20
Lena Jansson 13,20 13,55 27,15

 

Gutetempot 4  20180828
Herrar varv 1 varv 2 Mål
Niklas Carlberg 9,34 9,49 19,23
Pontus Barck 11,35 12,03 23,38
       
Damer      
Carolin Bölin 12,26 12,50 25,16

 

Poängliga 2018 Herrar Landsväg 

Namn Ringen Runt Gutetempo 1 KM Tempo Klinterundan Gutetempo 5   Snäckrundan Totalt
1. David Gardell 30 35 (30) 35  40  40 180
2. Marcus Larsson 35   40 24  35  30 164
3. Pontus Björkdahl 40 40 8    24  24 136
4. Niklas Carlberg 21   27 18 27 21 114
5. Mattias Sippmanne 24 30 21 (8)  21  16 112
6. Daniel Godman     35 40     75
7. Tomas Larsson     18 21   35 74
8. Henrik Landergren   27 16 27     70
9. Petter Olsson 14 18 12 7 18   69
9. Niklas Ödmann 18   24      27 69
11. Jerry Ahlstedt 10 21 10       41
12. Torbjörn Ihse 16 24         40
13. Kyle Hovard   16     16   32
13. Daniel Eriksson       14   18 32
15. Ola Hafdell 7 14 6 3     30
15. David Classon       30     30
15. Jens Svensson         30   30.
18. Staffan Gottberg 27           27
19. Stefan Hellström   12     12   24
19.Kristoffer Lindström 12         12 24
19. Morgan Lundin       10   14 24
22. Christian af Petersen       16     16
23. Stig Larsson   10 5       15
24. Johan Ödmann     14       14
24. Benny Jansson         14   14
26. Anders Hedlund       12     12
27. Peo Kämpe 8           8
28. Niclas Johansson     7       7
29. Peder Yttergren 6           6
29. Svante Sundholm       6     6
31. Kalle Malmberg 5           5
31. Peter Gottberg       5     5
33. Göran Appelqvist       4     4
34. Dag Forsén       2     2

Poängliga 2018 Landsväg Damer

Namn Ringen Runt Gutetempot 1 KM Tempo Klinterundan Gutetempo 5  Snäckrundan  Totalt
1. Lena Ihse  40 40 40 (35)  40 40  200
2. Lena Jansson   35 27    35   97
3. Zandra Larsson       40     40
4. Therese Granelli     35       35
5. Carolin Bölin     30       30
6. Anna Sorby     24       24
               
               
               
Uppdaterad: 29 AUG 2018 11:01 Skribent: Anders Selin
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info