Hoppa till sidans innehåll

Landsväg 2019


Ringen runt 6 x 3,2 km den 13 april

Namn Tid
1. Niklas Carlberg 26,11
2. Marcus Larsson 26,50
3. Mattias Sippmanne 27,32
4. Tomas Larsson 27,38
5. Kyle Howard 28,12
6. Niklas Ödmann 28,27
7. Petter Olsson 28,33
8. Jerry Ahlstedt 28.40
9. Morgan Lundin 30,36
10. Peder Yttergren 31,55
11. Ola Hafdell 32,42

 

Klubbmästerskap TEMPO Ringmurens CK 
Tingstäde 20190727    
Herrar 30 km        
1. David Gardell 42.06    
2. Marcus Larsson 42.49    
3. Niclas Carlberg 42.59    
4. Pontus Björkdahl 43.06    
5. Tomas Larsson 43.58    
6. Petter Olsson 45.19    
7. Nilkas Ödmann 45.23    
8. Staffan Gottberg 46.25    
9. Mattias Sippmanne 46.41    
10. Jerry Ahlstedt 46.47    
11. Jarmo Alanko 47.38    
12. Torbjörn Ihse 48.27    
13. Kyle Howard 48.49    
14. Johan Ödmann 50.45    
15. Niclas Johansson 50.50    
16. Ola Hafdell 53.25    
17. Anders Olofsson 55.37    
18. Benny Jansson 56.32    
19. John Erlandsson 57.30    
         
Damer 30 km        
1. Lena Ihse 51.02    
2. Lena Jansson 1.03.15    
         
Pojkar 13-14 10 km        
1. Malkolm Rådenman 17.30    
2. Alfred Sippmanne 22.18    

 

  Klinterundan Ringmurens CK landsväg  
  Klintehamn 20190728      
  Herrar 4x18 km varv 1 varv 2 varv 3 MÅL
1 Daniel Godman 28.10 53.55 1.19.34 1.46.00
2 David Gardell 28.10 53.55 1.19.34 1.46.00
3 Tomas Larsson 28.10 53.55 1.19.34 1.46.00
4 Christian af Petersens 28.10 53.58 1.19.34 1.46.00
5 Mårten Knutsson 28.10 53.55 1.19.34 1.46.00
6 Petter Olsson 28.10 53.58 1.19.34 1.46.00
7 Niklas Ödman 28.10 53.58 1.19.34 1.46.00
8 Kyle Howard 28.10 53.58 1.19.34 1.46.00
9 Markus Larsson 28.10 53.58 1.19.34 1.46.00
10 Niklas Carlberg 28.10 53.55 1.19.34 1.46.06
11 Daniel Ericsson 28.10 53.55 1.19.34 1.48.02
12 Pontus Björkdahl 27.00 53.47 1.21.43 1.50.47
13 Göran Appelqvist 28.10 53.58 1.21.43 1.51.24
14 Morgan Lundin 28.10 54.55 1.23.53 1.53.29
15 Conny Björnehall 28.10 54.55 1.23.53 1.53.33
16 Alexander Svedberg 28.10 54.55 1.24.32 1.59.05
17 Andrew Szelke 29.01 1.01.21 1.33.48 2.06.06
  Peter Gottberg 28.10 58.09 DNF  
  Ola Hafdell 28.10 58.09 DNF  
  Mattias Sippmanne 28.10 54.11 DNF  
           
  Herrar Motion 2x18km varv 1 MÅL    
1 Malkolm Rådenman 28.10 54.11    
2 Örjan Persman 31.19 1.04.03    
3 Christer Söderström 31.13 1.04.22    
4 Benny Jansson 31.50 1.06.31    
5 Stefan Hellström 33.56 1.12.05    
6 Tomas Hellström 36.42 1.14.30    

 

Snäckrundan KM-linje 21/9 2019         
  Herrar 15 x 3,4 km varv 2 varv 4 varv 6 varv 8 varv 10 varv 12 varv 14  Mål
1. David Gardell 11.06 21.39 31.50 41.52 52.13 1.02.33 1.13.04 1.18.15
2. Tomas Larsson 11.06 21.45 32.32 43.14 53.47 1.04.37 1.15.13 1.20.51
3. Kyle Howard 11.06 21.45 32.32 43.14 53.47 1.04.37 1.15.13 1.20.51
4. Niklas Carlberg 11.06 21.45 32.32 43.14 53.47 1.04.37 1.15.13 1.20.51
5. Niklas Ödmann 11.06 21.45 32.32 43.14 53.47 1.04.37 1.15.13 1.20.51
6. Pontus Björkdahl 11.06 21.45 32.32 43.14 53.47 1.04.37 1.15.13 1.20.52
7. Morgan Lundin 11.06 21.45 32.32 43.18 55.04 1.06.54 1.18.31 -1 varv
8. Mattias Sippmanne 11.06 21.45 32.32 43.18 55.04 1.06.54 1.18.31 -1 varv
  Petter Olsson 11.06 21.45 32.32 DNF        
  Ola Hafdell 11.59 DNF            
                   
  Damer 7 x 3,4 km        Mål        
1. Lena Ihse 11.59 24.06 36.29 42.36        
                   
  Pojkar 12-14 7 x 3,4 km                
1. Malkolm Rådenman 11.06 23.20 35.49 41.36        
                   
  Herrar motion 7 x 3,4 km                
1. Håkan Johansson 11.06 22.35 35.16 41.33        
2. Andreas Herlitz 11.36 24.06 36.29 42.32        
3. Christer Söderström 12.40 25.30 38.39 45.11        
4. Niklas Adler 12.40 26.29 40.32 47.25        
5. Stefan Hellström 13.28 28.19 42.53 50.00        
6. Staffan Roos 15.41 31.59 48.36 56.50        

 

 

GUTETEMPOT 2019 ALLA RESULTAT

  

Gutetempot 20190731

   

 

varv 1

varv 2

totalt

 

Herrar

 

 

 

 

Petter Olsson

09.59

10.06

20.05

 

David Gardell

09.25

09.27

18.52

 

Mårten Knutsson

10.02

10.18

20.20

 

Benny Jansson

12.25

12.46

25.11

 

Jacob Werner

10.05

10.03

20.08

 

Pontus Björkdahl

09.47

09.41

19.28

 

Jerry Ahlstedt

10.34

11.03

21.37

 

Kyle Howard

10.30

10.39

21.09

 

Martin Crookston

11.55

12.33

24.28

 

Albert Askengren

10.12

10.32

20.44

 

Stefan Hellström

13.01

13.37

26.38

 

Damer

 

 

 

 

Lena Jansson

13.31

13.39

27.10

 

Poängliga Landsväg Herrar

Namn Ringen runt KM-tempo Klinterundan KM-linje Snäck Totalt
1. David Gardel   40 35 40 105
2. Niklas Carlberg 40  30 12  27  97
3. Tomas Larsson 27 24 30 35 92
4. Marcus Larsson 35  35 14    84
5. Kyle Howard 24 7 16 30 70
6. Niklas Ödmann 21 18 18 24 63
7. Mattias Sippmanne 30  14   16  60 
8. Petter Olsson 18  21 21    60 
9. Pontus Björkdahl   27 8 21 56
10. Dabiel Godman     40   40
11. Morgan Lundin 14   6 18 38
12. Jerry Ahlstedt 16  12     28 
13. Christian af Petersens     27   27
14. Mårten Knutsson     24   24
15. Staffan Gottberg   16     16
16. Ola Hafdell 10 4     14
17. Peder Yttergren 12       12 
18. Daniel Eriksson     10   10
18. Jarmo Alanko    10     10 
20. Torbjörn Ihse    8    
21. Göran Appelqvist     7   7
22. Johan Ödmann    6    
23. Niclas Johansson    5    
23. Conny Björnehall     5   5
25. Alexander Svedberg     4   4
26. Anders Olofsson    3    
26. Andrew Szelke     3   3
27. Benny Jansson    2    
28. John Erlandsson    1    

 

Poängliga Damer

Namn Ringen runt KM-tempo Klinterundan KM-linje Snäck Totalt
 1. Lena Ihse    40    40  80
 2. Lena Jansson    35      35
Uppdaterad: 13 APR 2019 20:08 Skribent: Alf Lindström
Epost: This is a mailto link

 

Svenska spel 

 

 

                                                      

 

BrödBoden  

 

Gammelgarn Verkstad

 

 

Cykel och Mc-hallen

 

Banner Idrottens Ö 150x150

header-start 

Postadress:
Ringmurens CK - Cykel
c/o Alf Lindström, Jungmansgatan 220
62151 Visby

Kontakt:
Tel: 0498217762
E-post: This is a mailto link

Se all info